Telefon ZADZWOŃ +48 730 990 327
Umów wizytę
LinkedIn Facebook Instagram

Aktywność fizyczna podczas upałów – jak bezpiecznie ćwiczyć?

Jak pozostać aktywnym, gdy termometry wskazują wysoką temperaturę? Jakie sporty najlepiej wybrać, by wysiłek fizyczny był dla nas bezpieczny?

Temperatura otoczenia ma olbrzymie znaczenie w kontekście naszej wydolność organizmu i efektywności treningu. W upalne dni bardzo łatwo można doprowadzić do przegrania czy odwodnienia organizmu, zasada ta dotyczy każdego – bez względu na stopień wytrenowania czy wiek.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy porzucić wszelkie aktywności fizyczne na świeżym powietrzu, natomiast warto skorzystać z klimatyzowanych sal czy siłowni.

By móc bezpiecznie zaplanować swój trening, warto zadbać o kilka cennych aspektów, między innymi:

  • Wysiłek fizyczny latem należy zaplanować na godziny poranne lub wieczorne.
  • Należy odpowiednio dostosować tempo wysiłku do zmęczenia, który może też pojawiać się szybciej, dlatego konieczne będą częstsze przerwy – przeznaczone na uzupełnianie płynów.
  • Wysiłek fizyczny, który rozpoczynasz należy rozpocząć aktywność lżejszych i powoli i stopniowo zwiększać ich intensywność do poziomu, który nie wywołuje zadyszki lub zawrotów głowy.
  • Jeśli odczuwasz zawroty głowy, suchość w ustach, przyśpieszone bicie serca, uczucie osłabienia czy drżenie mięśni, należy przerwać trening i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
  • Dobre nawodnienie to podstawa, dlatego warto o nie zadbać jeszcze przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, dzięki czemu ryzyko odwodnienia w trakcie uprawiania sportu jest znacznie mniejsze. Pamiętaj, by około godzinę lub dwie przed planowaną aktywnością należy wypić ok. 0,5-1 litra niegazowanej wody, a podczas treningu zawsze pijmy małymi łykami, nigdy zachłannie.
  • Zadbaj o odpowiedni ubiór – przeznaczony do uprawiania sportu, który odprowadzi wilgoć i pozwoli skórze oddychać oraz zapewni swobodne ruchów. Bawełniane ubrania wchłaniają wilgoć i zatrzymują ją na skórze, co spotęguje odczucie przegrania i zwiększonej potliwości.
  • Należy pamiętać o kremie z filtrem SPF oraz nakryciu głowy.

Pamiętaj, by dobrać aktywność do swoich potrzeb i upodobań, by móc cieszyć się z ruchu na świeżym powietrzu.

Sportem, który można uprawiać nawet w upalne dni jest jazda na rowerze. Jeśli np. nie czujemy się na siłach by biegać, to warto w okresie letnim wdrożyć regularne marsze, spacery czy nordic walking. Dobrym pomysłem jest również pływanie czy sporty wodne.

Udanego treningu!
mgr Anna Zamielska fizjoterapeuta Instytut BezStesu