Telefon ZADZWOŃ +48 730 990 327
Umów wizytę
LinkedIn Facebook Instagram

Oksytocyna pomaga zregenerować mięśnie

źródło: Nature Communications

Oksytocyna jest hormonem wpływającym m.in. na tworzenie więzi między rodzicami a dzieckiem, powoduje wzrost zaufania, a także pełni funkcje czysto biologiczne – pomaga wywoływać skurcze podczas porodu i stymuluje wydzielanie mleka przez karmiącą matkę.

Tym razem, oksytocyna, jak się okazuje, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania i regeneracji mięśni, o czym poinformowało czasopismo “Nature Communications”.

Odkrycie to, zdaniem naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, może pomóc opracować nowe leki m.in. w leczeniu sarkopenii (jest zespół objawów związanych z utratą siły i masy mięśniowej).

“Większość molekuł wspomagających regenerację tkanek ma jednocześnie związek z rakiem, co ogranicza możliwości zastosowania ich u ludzi. Naszym celem było znalezienie związku, który nie tylko odmładza mięśnie, ale także może być stosowany długoterminowo bez zwiększania ryzyka nowotworów” – mówi Irina Conboy, autorka badań.

Oksytocyna ma taki potencjał, gdyż jej działanie obejmuje wszystkie organy oraz nie zwiększa ryzyka raka i nie wpływa na działanie układu odpornościowego. Nie wiadomo dokładnie, w jakim wieku poziom oksytocyny u ludzi zaczyna spadać i jaki jej poziom jest niezbędny dla utrzymania zdrowia tkanki mięśniowej.

U badanych gryzoni poziom tego hormonu zmniejszał się wraz z wiekiem. W komórkach tkanki mięśniowej starszych myszy znajdowało się mniej receptorów oksytocyny niż u młodszych osobników.

Naukowcy robili myszom zastrzyki z oksytocyny przez cztery dni, a następnie przez kolejne pięć dni po uszkodzeniu mięśni. Zaobserwowano wówczas, że mięśnie tych gryzoni regenerują się znacznie szybciej niż u grupy kontrolnej. Co więcej, efekt ten był znacznie bardziej widoczny w grupie starszych myszy. U młodych osobników oksytocyna nie wywoływała znacznego przyspieszenia. Zablokowanie działania tego hormonu u młodych gryzoni powodowało jednak duże pogorszenie w zakresie regeneracji tkanek (zaczynały one wtedy przypominać tkanki starszych myszy).

Kolejnym etapem badań była obserwacja myszy, u których “wyłączono” gen odpowiedzialny za wydzielanie oksytocyny. Okazało się, że gryzonie zaczynały wykazywać objawy przedwczesnego starzenia, zanim jeszcze osiągnęły wiek dorosły.

[za PAP| 12.06.2014]