Telefon ZADZWOŃ +48 730 990 327
Flaga EU Umów wizytę
LinkedIn Facebook Instagram
Flaga EU

Masz tendencję do prokrastynacji lub wyłączanie się? Jesteś dorosły? Tak, to też może być ADHD!

Zdarza ci się często, że nie możesz usiedzieć w trakcie spotkania albo wyrywasz się, żeby dokończyć zdanie za kogoś? A może obserwujesz u siebie pokusę odwlekania spraw na później lub wyłączasz się w trakcie rozmowy, choćby była nawet 1:1?

Sprawdź, może to ADHD dorosłych, które może dotyczyć nawet 8% populacji. A potrzebujemy tylko 6 pytań, by pomóc lekarzom (i nam samym) we wstępnej diagnozie ADHD.

Tak, 6 pytań może w sposób wiarygodny zidentyfikować dorosłego z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. attention deficit hyperactivity disorder – ADHD). To wynik prac WHO wraz zespołem specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego.

Oto pytania, na które możemy odpowiedzieć w 5-stopniowej skali: 0-nigdy, 1-rzadko, 2-od czasu do czasu, 4-często, 5-bardzo często.

1. Jak często masz trudności w utrzymaniu uwagi na tym co ludzie mówią do ciebie, nawet jeśli rozmawiają bezpośrednio z tobą?

2. Jak często nie możesz usiedzieć na miejscu w trakcie spotkań lub innych sytuacji, w których oczekuje się od uczestników siedzenia?

3. Jak często masz trudności w wyluzowaniu i/lub relaksacji, kiedy masz czas dla siebie?

4. Kiedy prowadzisz rozmowę, jak często zdarza ci się kończyć zdanie za drugą osobę, z którą rozmawiasz, zanim ona zdąży je skoczyć?

5. Jak często odsuwasz rożne sprawy na ostatni moment?

6. Jak często jesteś zależny od innych osób, aby być w stanie utrzymać w życiu porządek, terminy i zadbać o szczegóły?

Na ile pytań odpowiedziałeś/aś pozytywnie? Ważne jest, aby interpretować tę listę pytań całościowo, nie zaś poprzez pojedyncze odpowiedzi. Gdy na wszystkie z nich odpowiadasz “często” lub “bardzo często”, to dopiero wskazuje na zestaw objawów charakterystycznych da zespołu ADHD u dorosłego.

Pytania te, bazując w większości na kryteriach DSM-5 (ang. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), pomagają w dość szybki i jednocześnie rzetelny sposób zidentyfikować dorosłą postać ADHD, której występowanie w wielu krajach jest najprawdopodobniej niedoszacowane. Skutki zawodowe i społeczne nierozpoznanego i nieleczonego ADHD u dorosłych są nawet bardziej kosztowne, jak i bardziej odczuwalne dla osoby borykającej się z tym zaburzeniem, np. częste zmiany pracy, konflikty, kłopoty z organizacją czasu i miejsca pracy, które wpływają na efektywność, chwiejność emocjonalna – nagłe wybuchy złości, częste zmiany partnerów, częste wypadki komunikacyjne.

Jak wygląda leczenie ADHD u dorosłych?

Najważniejsze jest dopuszczenie do siebie myśli o tym, że zaburzenie może dotyczyć właśnie Ciebie. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie (lub rozwianie przypuszczeń) na konsultacji psychologicznej. Wreszcie – zaplanowane i wdrożone leczenie ADHD u dorosłych.

W przypadku ADHD u dorosłych, opcje terapeutyczne są podobne jak u dzieci: farmakoterapia i psychoterapia poznawczo-behawioralna, a nawet coaching życiowy, mentoring życiowy (pomoc w organizacji codziennych aktywności). W przypadku decyzji o farmakoterapii, trzeba pamiętać, że leki stosowane w przypadku ADHD u dzieci mogą mieć ograniczone zastosowanie w grupie dorosłych, którzy poza ADHD chorują np. na nadciśnienie lub choroby serca.

No i jeszcze warto wziąć pod uwagę, że po aktualizacji norm diagnostycznych z DSM-4 na DSM-5, w internecie nadal “buszuje” wiele ankiet diagnozujących dorosłe (jak i dziecięce) ADHD, tylko, że są one niedopasowane i co jak co, ale nie mierzą w myśl nowych, zwalidowanych przez WHO kryteriów, nasilenia objawów tego schorzenia. Po prostu, są już nieaktualne. Pytania zamieszczone powyżej odnoszą się do najnowszej wersji, więc warto z nich korzystać.

Jeżeli podejrzewasz zaburzenie u siebie lub niepokoją Cię inne zachowania powodujące dyskomfort, utrudniające funkcjonowanie w społeczeństwie, nawiązywanie i podtrzymywane relacji na różnych płaszczyznach – odwiedź psychologa. Leczenie ADHD u dorosłych nie jest powodem do wstydu, bo dzisiaj wiele osób korzysta z tej formy wsparcia. Może to jednak znacznie poprawić komfort Twojego życia, samopoczucie i zwiększyć pewność siebie.  Zrób pierwszy krok i umów wizytę w centrum psychologicznym. Na podstawie wywiadu, rozmowy, zebranych spostrzeżeń psycholog stwierdzi, czy i z jakim problemem się borykasz, a potem zaproponuje leczenie ADHD u dorosłych, jeśli okaże się to konieczne. Najczęściej stosowane metody to psychoterapia i farmakoterapia.