Telefon ZADZWOŃ +48 730 990 327
Flaga EU Umów wizytę
LinkedIn Facebook Instagram
Flaga EU

Oddychanie – prosta droga do siły psychicznej

To, że człowiek oddycha wydaje się być tak oczywistą rzeczą, że nikt temu nie poświęca zbytnio czasu ani uwagi. A szkoda, bo jak twierdzą naukowcy, większość z nas oddycha nieprawidłowo.

Jak się okazuje, cenną dla zdrowia umiejętność głębokiego oddechu tracimy już ok 4 r. życia. Dlaczego umiejętność prawidłowego oddychania jest tak ważna? Jeśli oddychamy prawidłowo, to wpływa to na naszą witalność, nastrój, stanowi warunek zdrowia, pozwala regulować pracę serca, wątroby, układu pokarmowego, systemu nerwowego i wydłuża życie. Prawidłowe oddychanie poprawia też koncentrację i usprawnia myślenie.

Jednak, jak twierdzą naukowcy, 90% z nas chodzi stale niedotlenionych. Warto wiedzieć, że podczas głębokiego oddechu organizm pobiera nawet do 10 razy więcej powietrza niż przy oddechu płytkim, a spokojny i głęboki oddech usprawnia pracę układu limfatycznego.

Dodatkowo podczas oddechu jest usuwanych ponad 70% zbędnych dla organizmu substancji i toksyn. Podobno nauczyciele jogi po oddechu potrafią nawet poznać twój stan emocjonalny.

Krótki i przerywany oddech oznacza, że żyjesz w stresie i lęku, natomiast jeśli twój oddech jest spokojny i długi, to jesteś raczej osobą zrelaksowaną i zrównoważoną, cieszącą się życiem.

To może zacząć od tego punktu – nauczyć się prawidłowo oddychać i krok po kroku pójść w kierunku spokoju, równowagi emocjonalnej i szczęścia. Co wy na to? Jak to zrobić?

Zacznij od prostych ćwiczeń, oddychaj przeponą:

  • Stań z prostymi plecami i lekko rozstawionymi stopami
  • Wykonaj głęboki wdech przed nos jednocześnie mocno wypinając brzuch i szeroko rozkładając ramiona na boki tak, aby ściągnąć do siebie łopatki, utrzymaj pozycje na wydechu licząc do 5
  • Wykonaj głęboki wdech wciągając powietrze nosem, mocno wypinając brzuch
  • Chwyć się pod boki, jak do krakowiaka tak, by objąć palcami końce żeber, wykonaj skłon do przodu mocno ściskając talię i z głośnym pomrukiem: hu hu hu wykonać 3 głębokie wydechy ustami. Powtórzyć 8-10 razy
  • Unieś pięty do góry i opadnij na nie, co rozluźni kręgi i mięśnie kręgosłupa. Wykonaj wdech nosem, unieść się na palcach 2 cm do góry i opadnij, zrób wydech nosem
  • Poczuj nową energię, którą wraz z każdym oddechem zapraszasz do swojego ciała i zauważ ile toksyn usuwasz wraz z wydechem. Spooooookój