Psychiatria jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem zaburzeń o podłożu psychicznym. Jeżeli jesteś przygnębiony, masz lęki, fobie, zaburzenia odżywiania, problemy neurologiczne lub inne, które wymagają zdiagnozowania – możesz umówić wizytę u psychiatry ze Śródmieścia i Woli w Warszawie. Podczas konsultacji przeprowadzi on wywiad, będący wstępem do ustalenia, co leży u źródła problemu i jak można go rozwiązać. Jeśli będzie taka konieczność może zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki na badania laboratoryjne czy neurologiczne.
Psychiatra specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu różnych rodzajów chorób psychicznych, takich jak depresja, lęk, fobia, schizofrenia, ADHD i inne. Wszystkie niepokojące objawy, zwłaszcza te o sporym natężeniu oraz utrzymujące się przez dłuższy czas powinny zostać skonsultowane z psychiatrą. Zgłoś się do specjalisty, jeśli cierpisz na rozdrażnienie, rozkojarzenie, masz niską odporność na stres, borykasz się z uzależnieniami, zaburzeniami odżywiania, masz myśli samobójcze i wiele innych utrudniających normalne funkcjonowanie. Zachęć do odwiedzenia specjalisty bliską Ci osobę, jeśli u niej zauważysz te objawy.Podstawą całej terapii jest rozmowa, którą psychiatra przeprowadza na samym początku spotkania z pacjentem. Jej celem jest rozpoznanie i nazwanie objawów zgodnie z ogólnie obowiązującą klasyfikacją ICD-11. Wtedy można ustalić, co dolega pacjentowi, choć nie zawsze jest to możliwe od razu. Dlatego terapia obejmuje więcej spotkań, podczas których odbywają się rozmowy – ważna jest na nich szczerość, ale też przestrzeganie granic pacjenta, dyskrecja i budowanie atmosfery, która wzbudza zaufanie. Leczenie zaburzeń psychicznych może być skojarzone z terapią farmakologiczną, tj. stosowaniem leków, lecz o stosowności ich podania zawsze decyduje specjalista. Czasem są one potrzebne doraźnie, innym razem zapisywane długoterminowo. Praca z pacjentem i jego bliskimi, terapia indywidualna lub grupowa – korzysta się z różnych metod terapeutycznych w zależności od skali problemu, kondycji pacjenta, a także jego oczekiwań względem terapii.
Ważne jest, aby pamiętać, że choroby psychiczne są poważne i wymagają takiego samego traktowania. Niestety, wiele osób wciąż nie rozumie tego i nie chce uznać, że potrzebują pomocy psychiatrycznej. Dlatego, jeśli wśród swoich bliskich masz kogoś takiego, zasugeruj mu terapię i okaż wsparcie, jakiego potrzebuje w tym trudnym okresie życia.
Wizyta u psychiatry bywa odkładana w czasie – zupełnie niepotrzebnie. Jakiekolwiek nawet wczesne symptomy zaburzeń psychicznych czy innych o podłożu zdrowotnym, zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Im szybciej, tym lepiej. Dlatego, gdy zauważysz niepokojące symptomy u siebie lub bliskich – spadek nastroju, lęki, nadwrażliwość, fobie – reaguj. Umów wizytę kontrolną u psychiatry (Wola) i dowiedz się więcej o swoim stanie zdrowia podczas spotkania i rozmowy z lekarzem.