Trauma jest trudnym i złożonym zagadnieniem, który może wpływać na życie wielu ludzi. Rozumienie natury traumy oraz dostęp do skutecznego leczenia jest kluczowe dla poprawy zdrowia psychicznego i ogólnego dobrostanu osób doświadczających traumy. W poniższej informacji dowiesz się, czym jest trauma, jakie są jej rodzaje i skutki, a także jakie są rekomendowane sposoby leczenia i wsparcia dla tych, którzy ją przeżyli.
Czym jest trauma?
Trauma to stan psychiczny, który wynika z przeżycia trudnego i/lub przerażającego wydarzenia lub serii wydarzeń, w trakcie którego życie lub zdrowie konkretnej osoby albo jej bliskich zostaje zagrożone. W następstwie następuje trwała zmiana w psychicznym funkcjonowaniu człowieka. Może to obejmować wypadki samochodowe, przemoc fizyczną, nadużycia seksualne, wojnę, utratę bliskiej osoby, klęski żywiołowe – które specjaliści nazwą Traumą „przed duże T” lub inne zdarzenia, które wywołują ogromny stres i lęk, jak np. rozwód, utrata pracy, przewlekła choroba w rodzinie, zaniedbanie w dzieciństwie, hejt. Poprzez nadużywanie tego słowa w zwykłych wydarzeniach, trauma może być ignorowana. Tymczasem w rzeczywistości, prowadzi do ogromnego cierpienia i pierwotnych i wtórnych zaburzeń psychicznych. Niektóre doświadczenia traumatyczne powodują przeciążenie naszych możliwości radzenia sobie. W ten sposób prowadzą do późniejszych trudności, natłoku negatywnych myśli, kołatania serca, problemów ze snem; a w niektórych przypadkach prowadzą do rozwoju objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD – post traumatic stress disorder).
Rodzaje traumy
Skutki traumy
Trauma może mieć poważne i długotrwałe skutki na zdrowie psychiczne i fizyczne osób doświadczających jej. Niektóre z powszechnych skutków traumy to:
Sposoby leczenia traumy
Leczenie traumy jest odpowiedzialnym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Istnieje kilka skutecznych metod terapeutycznych, które mogą pomóc osobom po traumie. Oto niektóre z nich:
Jak można wspomagać leczenie?
Wspomagającymi mogą być także (jednak wyłącznie po konsultacji ze specjalistą):
Jak pomagamy w Minds of Hope | Instytut BezStresu
W Minds of Hope | Instytut BezStresu osoba potrzebująca znajdzie wszystkie sprawdzone, skuteczne metody pracy z traumą. Unikatową na polskim rynku jest metoda pracy grupowej z traumą - G-TEP (Group Traumatic Episode Protocol, została opracowana w celu zaspokojenia potrzeb interwencji grupowej w niedawnych lub aktualnych traumatycznych sytuacjach. W całej Polsce przygotowanych do pracy tą wyjątkową metoda jest tylko 20 specjalistów, z czego aż 2 osoby pracują w zespole Minds of Hope | Instytut BezStresu. Do tej pory była ona wykorzystywana z osobami, które przeżyły katastrofy spowodowane przez człowieka i klęski żywiołowe, w tym z osobami pomagającymi i doświadczającymi skutków pandemii, a także z osobami zmagającymi się z różnymi chorobami somatycznymi. Pracowaliśmy tą metodą pomagając w Turcji, Ukrainie, czy Syrii. Jest też niezwykle użyteczna w sytuacji:
Leczenie traumy Warszawa
W naszej klinice Instytut BezStresu pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy na co dzień pomagają pacjentom, którzy doświadczyli traumy. Każda terapia jest spersonalizowana i dostosowana do osobistej historii oraz przypadku. Zależy nam na tym, aby każda osoba potrzebująca pomocy, mogła znaleźć u nas odpowiednie wsparcie. Dzięki wiedzy i doświadczeniu pomagamy naszym pacjentom znaleźć rozwiązania problemów i wypracować metody, które pozwolą im dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Osoby, które chcą się dowiedzieć więcej na temat leczenia traumy w Warszawie oraz są gotowi do leczenia stacjonarnie lub online, zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące terapii.
Zadzwoń i dowiedz się więcej +48 730 990 327