Telefon ZADZWOŃ +48 730 990 327
Flaga EU Umów wizytę
LinkedIn Facebook Instagram
Flaga EU

Terapia traumy

Trauma jest trudnym i złożonym zagadnieniem, który może wpływać na życie wielu ludzi. Rozumienie natury traumy oraz dostęp do skutecznego leczenia jest kluczowe dla poprawy zdrowia psychicznego i ogólnego dobrostanu osób doświadczających traumy. W poniższej informacji dowiesz się, czym jest trauma, jakie są jej rodzaje i skutki, a także jakie są rekomendowane sposoby leczenia i wsparcia dla tych, którzy ją przeżyli.

Czym jest trauma?

Trauma to stan psychiczny, który wynika z przeżycia trudnego i/lub przerażającego wydarzenia lub serii wydarzeń, w trakcie którego życie lub zdrowie konkretnej osoby albo jej bliskich zostaje zagrożone. W następstwie następuje trwała zmiana w psychicznym funkcjonowaniu człowieka.

Może to obejmować wypadki samochodowe, przemoc fizyczną, nadużycia seksualne, wojnę, utratę bliskiej osoby, klęski żywiołowe – które specjaliści nazwą Traumą „przed duże T” lub inne zdarzenia, które wywołują ogromny stres i lęk, jak np. rozwód, utrata pracy, przewlekła choroba w rodzinie, zaniedbanie w dzieciństwie, hejt.

Poprzez nadużywanie tego słowa w zwykłych wydarzeniach, trauma może być ignorowana. Tymczasem w rzeczywistości, prowadzi do ogromnego cierpienia i pierwotnych i wtórnych zaburzeń psychicznych. Niektóre doświadczenia traumatyczne powodują przeciążenie naszych możliwości radzenia sobie. W ten sposób prowadzą do późniejszych trudności, natłoku negatywnych myśli, kołatania serca, problemów ze snem; a w niektórych przypadkach prowadzą do rozwoju objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD – post traumatic stress disorder).

Rodzaje traumy

  • Trauma po jednorazowym zdarzeniu: Jest to trauma wywołana pojedynczym, potężnym wydarzeniem, takim jak wypadek samochodowy, atak terrorystyczny czy gwałt.
  • Trauma rozwojowa: wiąże się z wydarzeniami, które miały miejsce w okresie dzieciństwa lub młodości, takimi jak nadużycia, zaniedbania, czy trudności w rodzinie.
  • Trauma złożona (C-PTSD): rozwija się na skutek długotrwałego narażenia na stres lub wielu trudnych wydarzeń, na przykład w sytuacji powtarzającej się przemocy domowej lub na wojnie, długie narażenie na niebezpieczeństwo życia swojego lub osób, które nas otaczają, doświadczenie klęsk żywiołowych, pandemii.
  • Wtórny zespół stresu pourazowego (STS, secondary traumatic stress; STSD, secondary stress traumatic disorder): odnosi się do zespołu objawów występujących u osób, które były narażone na obserwację i bliski kontakt z ludźmi bezpośrednio doświadczonych traumą lub cierpieniem, np. ratownicy medyczni, strażacy, pielęgniarki, lekarze, psychologowie, specjaliści opieki społecznej, itp.


Skutki traumy

Trauma może mieć poważne i długotrwałe skutki na zdrowie psychiczne i fizyczne osób doświadczających jej. Niektóre z powszechnych skutków traumy to:

  • Zespoły stresu pourazowego (PTSD): Osoby po traumie często doświadczają objawów PTSD, takich jak nawracające koszmary, hiperalertyzm, unikanie bodźców związanych z traumatycznym wydarzeniem i myśli samobójcze.
  • Problemy związkowe: Trauma może wpływać na zdolność do budowania i utrzymywania zdrowych relacji z innymi ludźmi.
  • Problemy psychiczne: Wiele osób doświadczających traumy ma problemy z depresją, lękiem, uzależnieniami od substancji lub samookaleczaniem.
  • Zaburzenia snu i koncentracji: Trauma może wpływać na zdolność do spania i koncentrację, co wpływa na codzienne funkcjonowanie.
  • Niskie poczucie wartości i samooceny: Trauma może prowadzić do poczucia winy, wstydu i braku samoakceptacji.
Trauma, choć jest wyjątkowo przeciążającym doświadczeniem, może być skutecznie leczona.

Sposoby leczenia traumy

Leczenie traumy jest odpowiedzialnym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Istnieje kilka skutecznych metod terapeutycznych, które mogą pomóc osobom po traumie. Oto niektóre z nich:

  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): CBT koncentruje się na zmianie myśli i zachowań, które utrzymują objawy traumy. Pomaga osobom zrozumieć, jak trauma wpływa na ich myśli i uczucia oraz jakie są alternatywne sposoby radzenia sobie. Skuteczne protokoły do leczenia PTSD, to:
    • Terapia przedłużoną ekspozycją (prolonged exposure, PE) wg Edny Foa;
    • Terapia poznawczego przetwarzania traumy wg. Patricii A. Resick;
  • Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocesing, czyli odwrażliwiania i przetwarzania za pomocą ruchu gałek ocznych), zalecana przez Światową Organizację Zdrowia, charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem - już po 2-3 sesjach, pacjenci odczuwają zmiany w swoim funkcjonowaniu. Może występować w wersji podstawowej oraz w opracowaniach rozbudowanych, specjalistycznych opracowanych przez Elan Shapiro i Brurit Laub:
    • G-TEP (Group Traumatic Episode Protocol, czyli protokół grupowego epizodu traumatycznego), jest wysoce skuteczną interwencją grupową przydatną dla małych grup, w tym par, rodzin i osób dotkniętych tym samym traumatycznym wydarzeniem, takim jak klęska żywiołowa, akt przemocy, żałoba lub rozwód w rodzinie.
    • R-TEP (Recent Traumatic Events Protocol, czyli protokół świeżych traumatycznych wydarzeń). Protokół ten jest obecnie stosowany na obszarach dotkniętych katastrofami na całym świecie, w przypadku trwającego stresu traumatycznego oraz w przypadku najświeższych traumatycznych wydarzeń, zarówno dużych, jak i małych;
  • Terapia TRE (Tension Releasing Exercises, czyli ćwiczenia uwalniające napięcia) to opracowana przez David’a Berceli’ego metoda polegająca na uruchomieniu w ciele, za pomocą sekwencji ćwiczeń, wibracji neurogenicznych. Kolejność wprowadzanych przez specjalistę ćwiczeń jest sposobem na uruchomienie innego, zdrowszego przetwarzania emocjonalnego; TRE® to bezpieczny i łatwy sposób na rozładowanie napięcia i stresu nagromadzonego w organizmie, przywracający witalność i rezyliencję.
  • Terapia oparta na uważności: pomaga osobom świadomie doświadczać swoich uczuć i myśli bez oceniania ich. Tym samym może pomóc w zmniejszeniu reakcji stresowych.


Jak można wspomagać leczenie?

Wspomagającymi mogą być także (jednak wyłącznie po konsultacji ze specjalistą):

  • Leczenie farmakologiczne: niektórzy (!) ludzie po traumie mogą korzystać z leków przeciwlękowych lub antydepresyjnych pod nadzorem lekarza psychiatry.
  • Arteterapia: jako metoda wspomagająca do wyrażania emocji i przekonań na temat trudnego wydarzenia.
  • Terapia ruchem i terapia manualna: indywidualna dobrana, dostosowana do rodzaju traumy, której doświadczyła osoba, pomagająca w aktywizacji, jak i uwolnieniu traumy z ciała.
Niezależnie od wybranej metody terapeutycznej, wsparcie od wykwalifikowanego terapeuty lub psychoterapeuty jest kluczowe. Terapeuta może pomóc osobie po traumie zrozumieć i przetworzyć swoje doświadczenia, nauczyć się radzenia sobie z objawami oraz rozpocząć proces zdrowienia.
Ważne jest, aby każda osoba po traumie znalazła wsparcie i leczenie, które najlepiej odpowiada jej indywidualnym potrzebom.

Jak pomagamy w Minds of Hope | Instytut BezStresu

W Minds of Hope | Instytut BezStresu osoba potrzebująca znajdzie wszystkie sprawdzone, skuteczne metody pracy z traumą.
Unikatową na polskim rynku jest metoda pracy grupowej z traumą - G-TEP (Group Traumatic Episode Protocol, została opracowana w celu zaspokojenia potrzeb interwencji grupowej w niedawnych lub aktualnych traumatycznych sytuacjach. W całej Polsce przygotowanych do pracy tą wyjątkową metoda jest tylko 20 specjalistów, z czego aż 2 osoby pracują w zespole Minds of Hope | Instytut BezStresu.

Do tej pory była ona wykorzystywana z osobami, które przeżyły katastrofy spowodowane przez człowieka i klęski żywiołowe, w tym z osobami pomagającymi i doświadczającymi skutków pandemii, a także z osobami zmagającymi się z różnymi chorobami somatycznymi. Pracowaliśmy tą metodą pomagając w Turcji, Ukrainie, czy Syrii. Jest też niezwykle użyteczna w sytuacji:

  • przemocy w domu, szkole, pracy (np. mobbing, hejt),
  • żałobie w rodzinie, grupie społecznej (klasa, zespół),
  • procesu rozwodu, gdzie istnieją napięcia w rodzinie,
  • pomocy grupowej osób ratujących zdrowie i życie innych, tj. zawody medyczne, służby ratownicze,
  • i wiele innych…
Możemy ją także dostosować do terapii online, zapewniając ograniczone, skoncentrowane przetwarzanie po opracowaniu trzech zasobów:
  • obecnej orientacji na bezpieczeństwo,
  • przypominając sobie czas przeszłego mistrzostwa,
  • orientując się na przyszłość.
Osoby uczestniczące w G-TEP otrzymują także w trakcie pracy warsztatowej ogromny prezent – G-REP (Group Resource Enhancement Protocol), który koncentruje się na rozwijaniu i wzmacnianiu zasobów potrzebnych osobom po traumie do samoopieki i zdrowszej opieki nad innymi.

Cała praca metodą grupowego leczenia świeżej traumy jest interwencją krótkotrwałą i składa się z sesji diagnostycznej, sesji interwencyjnej (ok. 90-120 min) oraz sesji wzmacniania zasobów.


Leczenie traumy Warszawa

W naszej klinice Instytut BezStresu pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy na co dzień pomagają pacjentom, którzy doświadczyli traumy. Każda terapia jest spersonalizowana i dostosowana do osobistej historii oraz przypadku. Zależy nam na tym, aby każda osoba potrzebująca pomocy, mogła znaleźć u nas odpowiednie wsparcie. Dzięki wiedzy i doświadczeniu pomagamy naszym pacjentom znaleźć rozwiązania problemów i wypracować metody, które pozwolą im dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Osoby, które chcą się dowiedzieć więcej na temat leczenia traumy w Warszawie oraz są gotowi do leczenia stacjonarnie lub online, zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące terapii.


Zadzwoń i dowiedz się więcej

+48 730 990 327


Finansowanie i płatności ratalne MediRaty


Szanowny Pacjencie,

informujemy, że wszystkie komercyjne usługi naszej placówki mogą być realizowane bez angażowania środków finansowanych „z góry” i opłacane w dogodnych ratach. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Rejestracją lub skorzystanie z poniższego kalkulatora.

MediRaty


MediRaty to ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych, który ułatwia realizację optymalnego planu leczenia i dostęp do bogatych procedur medycznych. Aby zacząć z niego korzystać, należy przejść pozytywnie krótką weryfikację telefoniczną pod nr 22 26 68 370 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14).