Telefon ZADZWOŃ +48 730 990 327
Flaga EU Umów wizytę
LinkedIn Facebook Instagram
Flaga EU

Terapia zaburzeń snu i bezsenności

Bezsenność jest powszechnym zaburzeniem snu, które dotyka wiele osób na całym świecie. Zaburzenia snu znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i mogą prowadzić do szeregu negatywnych skutków zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Niektóre z konsekwencji zaburzeń snu to trudności z skupieniem się, podejmowaniem decyzji i wykonywaniem złożonych zadań oraz stres, drażliwość, niepokój i wahania nastroju. Chroniczne zaburzenia snu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych oraz wpływać na układ odpornościowy i procesy regeneracyjne organizmu

O terapii

Poznawczo behawioralna terapia bezsenności CBT-I (Cognitive Behavioural Therapy for Insomnia) jest krótkoterminową terapią wskazywaną jako pierwszoplanowe leczenie bez-senności. Jest to skuteczne podejście, którego efektywność została udowodniona w wielu badaniach. Około 70-80% osób doświadcza poprawy z terapią CBT-I a pierwsze efekty zazwyczaj są odczuwane w pierwszych dwóch tygodniach. Terapia CBT-I stosuje metody behawioralne, związane ze zmianami zachowań wokół snu, dzięki którym powraca dobry, mocny sen i łatwe zasypianie. Poznawczy element tej terapii zajmuje się zmianą schematów myślenia wokół snu. Terapia bezsenności to także psychoedukacja dotycząca snu oraz nauka regulowania własnego napięcia i radzenia sobie ze stresem.

Kiedy na konsultację

Terapia CBT-I pomoże Ci, jeżeli doświadczasz części lub wszystkich z poniższych trudności:

 • Trudności z zasypianiem
 • Wybudzenia w nocy lub o świcie, po których trudno ponownie zasnąć
 • Gdy gorsza jakość snu obniża poziom funkcjonowania w trakcie dnia
 • Gdy kładzenie się spać i sen są związane z niepokojem i stresem
 • Zamartwianie się o konsekwencje bezsennych nocy
 • Kłopoty ze snem utrzymują się przez miesiąc bądź dłużej. Terapia CBT-I pomaga także osobom z wieloletnią bezsennością
Jeżeli któreś z powyższych stwierdzeń dotyczą Ciebie, umów się na konsultację i dowiedz się, jaką pomoc możesz uzyskać w Instytucie Bez Stresu.

Efekty

 • Poprawa jakości snu
 • Skrócenie czasu zasypiania
 • Zwiększenie wydajności snu
 • Skrócenie czasu nocnych wybudzeń
 • Zmniejszenie zmęczenia i senności w trakcie dnia
 • Poprawa funkcjonowania w trakcie dnia
Praca z terapeutą może mieć formę terapii indywidualnej, terapii grupowej i psychoedukacji. Poszczególne formy opisane są poniżej.

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna to zazwyczaj 5 do 9 spotkań, odbywających się raz w tygodniu. Pod-czas terapii identyfikuje się najistotniejsze elementy utrudniające funkcjonowanie osoby z bezsennością. Następnie terapeuta prowadzi przez zmiany w zachowaniu i myśleniu związanych ze snem. Terapia uwzględnia:

 • metody behawioralne,
 • pracę nad zmianą schematów myślenia,
 • psychoedukację
 • radzenie sobie ze stresem
 • radzenie sobie z nadmiernym wzbudzeniem.
Większość osób, które wprowadzają w życie zalecenia terapeutyczne, bardzo szybko osiąga poprawę i ostatecznie całkowite pokonanie bezsenności.

Terapia grupowa

Terapia grupowa to 7 tygodniowy program terapeutyczny. Spotkania odbywają się raz w tygodniu z wyjątkiem drugiego tygodnia, kiedy widzimy się dwa razy. Łącznie odbywa się 8 spotkań.
Na terapii grupowej spotykasz się z osobami, które doświadczają podobnych problemów. Wspólna praca daje ogromne wsparcie i motywację w zmianach i działaniach terapeutycznych.
Wszystkie spotkania odbywają się przez platformę online w małej 4-6 osobowej grupie. Spotkania trwają półtorej godziny.
Podczas każdego spotkania grupy, terapeuta wprowadza nowe techniki leczenia, obserwuje postępy każdego członka grupy i opracowuje indywidualne zalecenia terapeutyczne dostosowane do każdego uczestnika w oparciu o jego specyficzne objawy bezsenności i postępy w realizacji celów.
W trakcie spotkań dowiesz się, jakie procesy zachodzące w Twoim ciele regulują Twój sen, co przeszkadza Ci w dobrym spaniu oraz poznasz strategie, które pomogą Ci lepiej spać. Będzie również czas na przygotowanie Cię do utrzymania lepszego snu w przyszłości.

Psychoedukacja

Nie musisz doświadczać bezsenności, aby wprowadzić zmiany, które polepszą Twój sen. Poprawa snu będzie wspierająca, jeżeli odczuwasz przemęczenie, doświadczasz kłopotów z uwagą lub trudności z relaksem.
Polepszenie snu może również wpłynąć pozytywnie na Twoje wyniki w nauce i sporcie.
Spotkanie psychoedukacyjne jest dostosowane do indywidualnych potrzeb, problemów czy wyzwań. Pozwala na zrozumienie mechanizmów stojących za dobrym snem, przyjrzenie się swojemu snowi i rozpoznanie elementów, których zmiana pozytywnie wpłynie na sen i codzienne funkcjonowanie


Umów się na wizytę!

Umów wizytę


Finansowanie i płatności ratalne MediRaty


Szanowny Pacjencie,

informujemy, że wszystkie komercyjne usługi naszej placówki mogą być realizowane bez angażowania środków finansowanych „z góry” i opłacane w dogodnych ratach. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Rejestracją lub skorzystanie z poniższego kalkulatora.

MediRaty


MediRaty to ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych, który ułatwia realizację optymalnego planu leczenia i dostęp do bogatych procedur medycznych. Aby zacząć z niego korzystać, należy przejść pozytywnie krótką weryfikację telefoniczną pod nr 22 26 68 370 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14).