Bezsenność jest powszechnym zaburzeniem snu, które dotyka wiele osób na całym świecie. Zaburzenia snu znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i mogą prowadzić do szeregu negatywnych skutków zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Niektóre z konsekwencji zaburzeń snu to trudności z skupieniem się, podejmowaniem decyzji i wykonywaniem złożonych zadań oraz stres, drażliwość, niepokój i wahania nastroju. Chroniczne zaburzenia snu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych oraz wpływać na układ odpornościowy i procesy regeneracyjne organizmu
O terapii
Poznawczo behawioralna terapia bezsenności CBT-I (Cognitive Behavioural Therapy for Insomnia) jest krótkoterminową terapią wskazywaną jako pierwszoplanowe leczenie bez-senności. Jest to skuteczne podejście, którego efektywność została udowodniona w wielu badaniach. Około 70-80% osób doświadcza poprawy z terapią CBT-I a pierwsze efekty zazwyczaj są odczuwane w pierwszych dwóch tygodniach. Terapia CBT-I stosuje metody behawioralne, związane ze zmianami zachowań wokół snu, dzięki którym powraca dobry, mocny sen i łatwe zasypianie. Poznawczy element tej terapii zajmuje się zmianą schematów myślenia wokół snu. Terapia bezsenności to także psychoedukacja dotycząca snu oraz nauka regulowania własnego napięcia i radzenia sobie ze stresem.
Kiedy na konsultację
Terapia CBT-I pomoże Ci, jeżeli doświadczasz części lub wszystkich z poniższych trudności:
Efekty
Terapia indywidualna
Terapia indywidualna to zazwyczaj 5 do 9 spotkań, odbywających się raz w tygodniu. Pod-czas terapii identyfikuje się najistotniejsze elementy utrudniające funkcjonowanie osoby z bezsennością. Następnie terapeuta prowadzi przez zmiany w zachowaniu i myśleniu związanych ze snem. Terapia uwzględnia:
Terapia grupowa
Terapia grupowa to 7 tygodniowy program terapeutyczny. Spotkania odbywają się raz w tygodniu z wyjątkiem drugiego tygodnia, kiedy widzimy się dwa razy. Łącznie odbywa się 8 spotkań. Na terapii grupowej spotykasz się z osobami, które doświadczają podobnych problemów. Wspólna praca daje ogromne wsparcie i motywację w zmianach i działaniach terapeutycznych. Wszystkie spotkania odbywają się przez platformę online w małej 4-6 osobowej grupie. Spotkania trwają półtorej godziny. Podczas każdego spotkania grupy, terapeuta wprowadza nowe techniki leczenia, obserwuje postępy każdego członka grupy i opracowuje indywidualne zalecenia terapeutyczne dostosowane do każdego uczestnika w oparciu o jego specyficzne objawy bezsenności i postępy w realizacji celów. W trakcie spotkań dowiesz się, jakie procesy zachodzące w Twoim ciele regulują Twój sen, co przeszkadza Ci w dobrym spaniu oraz poznasz strategie, które pomogą Ci lepiej spać. Będzie również czas na przygotowanie Cię do utrzymania lepszego snu w przyszłości.
Psychoedukacja
Nie musisz doświadczać bezsenności, aby wprowadzić zmiany, które polepszą Twój sen. Poprawa snu będzie wspierająca, jeżeli odczuwasz przemęczenie, doświadczasz kłopotów z uwagą lub trudności z relaksem. Polepszenie snu może również wpłynąć pozytywnie na Twoje wyniki w nauce i sporcie. Spotkanie psychoedukacyjne jest dostosowane do indywidualnych potrzeb, problemów czy wyzwań. Pozwala na zrozumienie mechanizmów stojących za dobrym snem, przyjrzenie się swojemu snowi i rozpoznanie elementów, których zmiana pozytywnie wpłynie na sen i codzienne funkcjonowanie
Umów się na wizytę! Umów wizytę