Telefon ZADZWOŃ +48 730 990 327
Flaga EU Umów wizytę
LinkedIn Facebook Instagram
Flaga EU

Choroba Afektywna Dwubiegunowa

W związku z coraz większą ilością artykułów psychologicznych w sieci, coraz częściej spotykamy się z chorobą afektywną dwubiegunową.
Przy takiej ilości tekstów, czasem ciężko określić co jest prawdą, a co nie jest dobrze zdefiniowane.
Jak sama nazwa wskazuje, można domyślać się, że chodzi tutaj o skrajności, w tym przypadku skrajności zachowania i nastroju.
Pomimo wielu informacji w internecie, wciąż nie jest to dobrze znana i rozumiana choroba, a jej objawy nie są jasne.

W tym artykule dokładnie zostaną wyjaśnione: czym jest choroba afektywna dwubiegunowa, źródła, objawy oraz jak dobrze i skutecznie poradzić sobie z tym zaburzeniem.

Czym jest ChAD?
Zaburzenie dwubiegunowe, czyli ChAD, to choroba, która charakteryzuje się wahaniami nastrojów, od manii do depresji, w krótkim odstępstwie czasowym.

Pomiędzy epizodami, następuje czas remisji, a efektywne leczenie może skutkować wydłużeniem się czasu remisji, a więc przerwy od psychozy maniakalno-depresyjnej.
Choroba afektywna dwubiegunowa jest rozpoznawana najczęściej już przed 35 rokiem życia.

Jak najszybsze wdrożenia odpowiedniego leczenia od psychiatry oraz zgłoszenie się do psychoterapeuty, może pomóc w funkcjonowaniu, co jest bardzo ważne, ponieważ ataki tej choroby mogą nam uniemożliwić komfortowe dalsze funkcjonowanie w pracy, w życiu towarzyskim oraz prywatnym.

W wiedzy o ChAD, bardzo ważne jest to, że tego zaburzenia nie traktuje się jako jednej oddzielnej choroby, tylko zbiór zaburzeń, których konsekwencją jest często i nagle, w skrajne strony zmieniający się nastrój.

Źródła choroby afektywnej dwubiegunowej:

  • Przede wszystkim czynniki genetyczne. Prawdopodobieństwo przekazania zaburzeń dwubiegunowych swojemu dziecku sięga aż 75%
  • Zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu – neuroprzekaźnik, to cząsteczka chemiczna, dzięki której możliwe jest przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi
  • Choroby somatyczne np. niedoczynność tarczycy
  • Nadużywanie alkoholu
  • Nadużywanie substancji psychoaktywnych
  • Ciągłe napięcie
  • Długotrwały stres

Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej:

  • Zmęczenie
  • Trudności w podejmowaniu decyzji
  • Trudności w wykonywaniu codziennych czynności
  • Tracenie zainteresowania naszymi pasjami
  • Zaburzenia pamięci
  • Zaburzenia koncentracji

Leczenie ChAD
Leczenie zaburzeń dwubiegunowych to długi i żmudny proces, wymagający od pacjenta dużej chęci współpracy z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą.

Zapobieganie nawrotów ChAD składa się z farmakoterapii oraz psychoterapii. Choroba ta ma tendencje do nawrotów, dlatego tak ważne jest, aby dbać o każdy element leczenia, a co za tym idzie wydłużenia czasu remisji.

Bardzo ważną rolę w leczeniu ma również psychoedukacja, czyli poznanie pacjenta ze źródłami, objawami, leczeniem oraz konsekwencjami nieleczenia choroby. Jest to bardzo uświadamiające i pokazujące jak bardzo ważne jest jego zaangażowanie w proces.

Psychoedukacja zalecana jest również bliskim pacjenta, tak aby wiedzieli, jak reagować w ataku choroby i jak najskuteczniej pomóc.

W Instytucie BezStresu zapraszamy na konsultację psychiatryczną oraz udzielimy pomocy psychologicznej.

Oferujemy również wsparcie psychoterapeutyczne dla osób zdiagnozowanych.

Umów konsultację