Telefon ZADZWOŃ +48 730 990 327
Flaga EU Umów wizytę
LinkedIn Facebook Instagram
Flaga EU

Trauma? Czym jest? Jak ją pokonać i wyjść z urazu psychicznego?

Trauma – słowo, które dla wielu osób kojarzy się z czymś niewyobrażalnie bolesnym i trudnym do przezwyciężenia. To doświadczenie, które potrafi zrujnować psychikę, zburzyć fundamenty emocjonalnej równowagi i zatruć codzienność. Ale co tak naprawdę kryje się za tym terminem? Jak pokonać to trudne wyzwanie i odzyskać wewnętrzny spokój?

 

Czym jest trauma?

Trauma to reakcja na zdarzenie lub serię zdarzeń, której doświadczyliśmy jako przerażających, niebezpiecznych lub wstrząsających. Może to być wypadek samochodowy, przemoc fizyczna, utrata bliskiej osoby, a nawet długotrwałe emocjonalne nadużycie. Tak naprawdę nie ma ograniczeń, ani przesłanek co do tego, co może wywołać traumę, szczególnie, gdy myślimy o traumie tzw. przez „małe t”. Każdy odbiera dane zdarzenie na swój sposób. Dla jednego może być to tylko przykre doświadczenie, z którego szybko się otrząśnie, a u innego to samo zdarzenie może pozostawić trwały ślad w psychice. Kluczową cechą traumy jest to, że narusza ona nasze poczucie bezpieczeństwa i równowagi psychicznej. Trauma może prowadzić do rozwoju różnorodnych problemów zdrowia psychicznego, takich jak zespół stresu pourazowego (PTSD), depresja, zaburzenia lękowe czy zaburzenia osobowości. Wiele osób, w konsekwencji traumy boryka się także z poczuciem izolacji, winy i wstydu.

 

Jak pokonać traumę?

Mimo że trauma może być ogromnym obciążeniem, istnieją sposoby na jej pokonanie. Osoba, która boryka się z traumą musi jednak wykonać ten pierwszy krok i zdać sobie sprawę z tego, że potrzebuje pomocy. Terapia traumy może przebiegać na różne sposoby. Dla jednych wystarczająca będzie rozmowa z bliskimi, przyjaciółmi i poczucie, że są obok osoby, które zapewniają wsparcie. Nie ma jednak też nic złego w tym, że niektórzy będą potrzebowali wsparcia specjalisty. Szczególnie, że większość protokołów terapii traumy to praca ze specjalistą trwająca raptem kilkanaście tygodni. Terapia to czas na zrozumienie i przetworzenie traumy w bezpiecznym środowisku, z pomocą i wsparciem doświadczonej osoby takiej jak czy psychoterapeuta. Samo poznanie bliżej problemu i tego skąd się bierze także może być pomocne. Zrozumienie mechanizmów traumy może pomóc Ci odkryć swoje własne strategie radzenia sobie z problemami. Poznaj swoje granice i naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze swojego organizmu. Rozwijając swoją samoświadomość możesz zareagować jeszcze zanim trauma przejmie kontrolę nad Tobą.

Pamiętaj także, że Twoje samopoczucie jest powiązane z Twoimi emocjami. Pomocne może być więc poznanie swoich emocji i odpowiednia reakcja na nie. Ćwicz techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy głębokie oddychanie, które pomogą Ci zachować spokój w trudnych sytuacjach. Znajdź w sobie siłę, by zmierzyć się z traumą. Ćwicz pozytywne myślenie i dbaj o swoje potrzeby psychiczne i fizyczne. Dla wielu z nas taki sposób będzie pomagał w łagodzeniu objawów, a jeśli one nie ustępują lub wręcz narastają, to specjalista będzie widział, jak pomóc w Twoim przypadku.

 

Odrodzenie po traumie

Przepracowanie traumy to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i determinacji. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na uzdrowienie, każda droga jest indywidualna, a w wśród sposobów specjalistycznych znanych jest kilka o bardzo wysokiej skuteczności, które dają ulgę w traumie po niespełna kilku- kilkunastu tygodniach. Ważne jest, aby dać sobie prawo do przeżywania uczuć i pozwolić sobie na bycie w tym procesie, gdyż prowadzi on do uleczenia. Ostatecznie, traumę można przekształcić w źródło siły i potraktować jako krok, do lepszego poznania siebie. To doświadczenie może prowadzić do odkrycia głębokiej empatii, wewnętrznej siły oraz nowego sposobu postrzegania świata. Pamiętaj, że każdy krok naprzód, nawet najmniejszy, jest krokiem w stronę uzdrowienia. Niech traumę otacza wsparcie, zrozumienie i miłość. Z odwagą, otwartością i przy wsparciu innych, możesz przekształcić mrok traumy w światło nadziei i odrodzenia.